Міжнародний незалежний чесько-український літературний журнал "Мандрівник" заснований 1 травня 2019 року.

 

Засновник Товариство "Опір Західної України" (Чеська Республіка). 

 

Видавець Видавництво "Лілія" (Україна).

 

Регулярно з 2019 р. виходить друком тричі на рік.

 

У 2020 р. засновані спеціальні краєзнавчі випуски.

 

З 2022 р. виходить друком двічі на рік із заснуванням спеціальних додатків до журналу "Мандрівник" (Міжнародних чесько-українських літературних альманахів). 

 

За чотири роки видання 2019-2022 рр. вийшло друком 11-номерів, із яких два - спеціальні краєзнавчі випуски і один спеціальний військовий випуск.

 

Метою журналу "Мандрівник" є відновлення, збереження і популяризація української мови, літератури, історії та культури.

 

Журнал "Мандрівник" слідкує за політикою, але не приймає в ній участі та не перебуває під впливом (фінансовим, моральним тощо) урядів тих чи інших країн світу.

 

В журналі друкуються поетичні і прозові твори українською, англійсько, німецькою, чеською, білоруською та ін. мовами світу, а також переклади на українську із англійської, шотландської, ірландської, німецької, чеської, білоруської та ін. мов світу письменників і перекладачів: Івана Яцканина, Ірини Мацко, Юлії Драгун, Лілії Стасюк, Івана Дубініна, Ольги Смольницької, Катерини Вербівської, Таміли Чупак, Юрія Матевощука, Юлії Бережко-Камінської, Володимира Вакуленка, Олега Гончаренка, Олени Бодасюк, Зоряни Безодні, Івана Жусєва, Ігоря Дем'янчука, Дарини Гладун, Андрія Куранова, Миколи Істина, Соломії Мардарович, Ліни Петляк та багатьох ін. 

 

Також в журналі друкуються наукові розвідки, рецензії книг, художня публіцистика вчених, краєзнавців, журналістів: Миколи Проціва, Олега Головатюка, Людмили Скорини, Богдана Дячишина, Миколи Дупляка та багатьох ін.

 

Друкуються теж інтерв'ю - як українською так і чеською мовами з важливими і відомими особистостями: Іваном Лаубе (Чеська Республіка), о. Ігорем Пелехатим (Україна), Оленою Присяжнюк (Молдова), Йозефом Якабом (Чеська Республіка) та ін.

 

Турбується журнал теж долею художників, в якому друкується образотворча творчість, зокрема картини Євгенії Гульчій.

 

В журналі засновані постійні рубрики, такі як, наприклад: фотопутівник, фотонекрополь тощо, в яких відображені пам'ятні знаки (пам'ятники, меморіальні дошки) і місця поховань видатних українців у Чехії і постійна рубрика культурних локацій в Чеській Республіці, в якій відображені культурні заклади (музеї, бібліотеки) в Чеській Республіці та постійна рубрика фотопоезії, в якій відображені знимки художніх фотографів і військових кореспондентів Російсько-Української війни.

 

Друкуються теж в якості постійних рубрик рідкісні та унікальні матеріали і документи: поштівки, книги, агітки тощо української і дотичної до України міжвоєнної (1918-39 рр.), воєнної (1939-45 рр.) та післявоєнної (1945-91 рр.) еміґрації; матеріали і документи подій Першої і Другої світових війн і т. п. із фондів та колекцій генеральних партнерів журналу "Мандрівник": Приватної бібліотеки Олега Павліва ім. Григорія Сковороди, Сімейного архіву родини Бойдуників ім. Дарії Попович (Бойдуник), Архіву Мґр. Олега Павліва ім. Проф. Володимира Кубійовича та Домашньої бібліотеки Олега Павліва ім. Василя Барки.

 

Журнал "Мандрівник" опікується хронікою чесько-українських зокрема та північноатлантично-українських загалом культурних взаємин: регулярно в чергових випусках журналу "Мандрівник" друкується хроніка виставок, презентацій, конференцій і т. п. української діаспори в Чеській Республіці та ін. країнах Європейського Союзу і Пн. Америки й закордонних українців в Україні загалом.

 

Журнал "Мандрівник" активно співпрацює з громадськістю.

 

У 2020-2022-х роках в співпраці журналу "Мандрівник" із Бережанським краєзнавчим музеєм (Тернопільська обл.) орґанізовано VIII Міжнародну науково-практичну конференцію "Бережанська гімназія: сторінки історії", Акцію "Дніпро" та багато ін.

 

Огляди чергових номерів журналу "Мандрівник" регулярно друкуються в українських та закордонних періодичних виданнях української діаспори Словаччини, Румунії, США, Канади.

 

У 2019 році журналом "Мандрівник" та Товариством "Опір Західної України" заснована щорічна Міжнародна літературно-краєзнавча Премія ім. Архипа Тесленка метою якої є відображення національного характеру народів України, Чехії та Словаччини. За чотири роки перемогу здобули лауреати і дипломанти І, ІІ, ІІІ та IV Премії ім. Архипа Тесленка із Словацької Республіки та України: Юлія Драгун, Іван Яцканин, Лілія Стасюк, Іван Дубінін, Ольга Смольницька, Микола Проців, Олег Гончаренко, Володимир Вакуленко (посмертно), Іван Овечко (посмертно), Богдана-Марія Світлик (посмертно) і Василь Барка (посмертно).

 

У 2023 році твори лауреатів IV Премії ім. Архипа Тесленка надруковані в Міжнародній чесько-українській літературній антології "Едельвейси України" із Серії "Народна бібліотека ім. Лесі Українки".

 

Журнал "Мандрівник" дотримується таких шляхетних цінностей і правил: "Не хто написав, а що написав", "з Богом не жартують, правдою не торгують", "перший і єдиний той, хто дотримується чогось одного і єдиного", "тільки слабкий скривджує слабших - і тільки сильний не боїться сильних", "поважаймо одне одного".